Tu i teraz

Karol Wojtyła - „PIEŚŃ O BOGU UKRYTYM” (fragment)


Miłość mi wszystko wyjaśniła, miłość wszystko rozwiązała -
dlatego uwielbiam tę Miłość, gdziekolwiek by przebywała.


A, że się stałem równiną dla cichego otwartą przepływu,
w którym nie ma nic z fali huczącej, nie opartej o tęczowe pnie,
ale jest wiele z fali kojącej, która światło w głębinach odkrywa
i tą światłością po liściach nie osrebrzonych tchnie.


Więc w takiej ciszy ukryty ja - liść,
oswobodzony od wiatru,
już się nie troskam o żaden z upadających dni,
gdy wiem że wszystkie upadną.

Kalwaria

Kalwaria
Kalwaria

Dlaczego

Nie uciekaj myślą na bezdroża  niepokoju,  a  zanurz się w dobrostanie  mądrości, pokoju i piękna, które płynie z miłości i dobra. Bądź dobrej myśli, a wszystko wróci na swoje miejsce i obdarzy cię pokojem.


Pytasz - dlaczego jest tyle nędzy, biedy, nieszczęść na świecie?

Cytat z biblii:

Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam.” (Mt 7:7)

Czytając biblię z wiarą, możemy zrozumieć coś więcej, możemy odnaleźć w niej odpowiedź na nasze pytania.

Wiara mówi :

  • „Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić.” (J15 5)

Pan Bóg stworzył świat, ludzi i wszystko wokół z miłości, dał nam wszystko, co niezbędne do życia; mądrość, wiedzę, miłość i podzielił te i podobne cechy między nami, na każdego z nas.

  • „Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie jest bezwstydna, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma. Miłość nigdy nie ustaje.”  (1 Kor 13,4-13)

Tak nas ukochał, że dał nam wszelkie, niezbędne narzędzia byśmy żyli na tym świecie, rozwijali go i byli szczęśliwi dzięki wspólnym działaniom na korzyść nas wszystkich.

Podzielił je na wszystkich, byśmy się wzajemnie uzupełniali, by każda jednostka, osoba była wyposażona w atrybut, lub kilka z nich i uczestniczyła we wspólnym działaniu, w miejscu, w którym została „postawiona” oraz w ogólnym działaniu.

Każdy otrzymał dar możliwości odpowiednich dla siebie, dar wypowiedzi, czynu, wiedzy, umiejętności, rozwoju, aby rozwijać te dobra w sobie i dzielić z innymi oraz czerpać ze wspólnej skarbnicy wiedzy, wspólnych darów. 

Z tego wynika, że od nas zależy, jaki jest świat, od każdego z osobna i wszystkich razem.

Każdy może działać, rozwijać swój własny świat, własną cząstkę ze wspólnego świata, może działać na swoim miejscu w rodzinie, w środowisku jakim żyje i przebywa, czerpiąc z niego i dając z siebie, co sam posiada.

  • „Poznacie ich po ich owocach.” (Mt 7:16,20)

Od każdego z nas zależą działania i dobro tego miejsca w jakim się obracamy, żyjemy i rozwijamy, rzutując na inne miejsca i stopniowo na cały świat.

Wspólnymi siłami możemy uczynić ten świat lepszym, mając daną ku temu moc działania, moc myśl, czynu i słowa.

  • „Poznacie ich po ich owocach.” (Mt 7:16,20)

Każdy może zmieniać świat, każdy kto ma dobrą wolę, dane możliwości i chce uczestniczyć w tym dziele. Wywierać wpływ, jaki ma dany, wpływ słowa, czynu, czy wszelkich innych możliwości, będąc na różnych szczeblach swego działania i rozwoju. Nieważne, czy jest to miejsce na samym dole, czy na samej górze naszych możliwości i zadań. Ważne, gdy budujemy pokój i miłość wokół, gdziekolwiek się znajdujemy.

  • „Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Wytrwajcie w miłości mojej! Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości.” (J15 9:10)

Każdy ma możliwości w tym uczestniczyć,o ile ma taką potrzebę i chęć działania, we własnym środowisku, czy też w większym, ogólnym wymiarze. Człowiek ma wiele możliwości i aby je uaktywnić wystarczą dobre chęci i pragnienie uczestniczenia w tym dziele. Możliwości, które czerpie przede wszystkim ze środowiska, w jakim się obraca oraz z ogólnej wiedzy po jaką sięga.

  • „Oblicze odbija się w wodzie, a w sercu odbija się człowiek.” (Prz 27:19)

Więc dlaczego jest tyle nędzy, bólu, nieszczęścia – pytasz.

Cytat z biblii : „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.” (Mt 11:28)

Wiara czyni cuda.

Ten świat od nas zależy, każdego z osobna i wszystkich razem, zgrania, chęci i nastawienia jednostki i ogółu.

Człowiek wybiera i jest budowniczym na różnych szczeblach społecznych. Od jego i wspólnych wyborów zależy, jakie prowadzi życie i jaki jest świat wokół.

Każdy ma wpływ, możliwości dane jakie otrzymał i jakie pragnie rozwijać i wykorzystać dla dobra własnego i ogólnego, aby żyć w zgodzie i pokoju.

  • „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali.” (J13 34:35)

Jeżeli nie wykorzystujemy możliwości, które otrzymaliśmy, to możemy je zniweczyć, dbać jedynie o własne sprawy lub je zaniechać. Możemy wykorzystywać swe możliwości dla własnych korzyści, pomnażać dla siebie, a nawet wykorzystywać innych dla własnych celów. Są różne możliwości, tak jak różni są ludzie, jacy je posiadają i jakie zostały w nich rozbudzone, nabrane ze środowiska i wpływu innych osób.

Najłatwiej ulega się własnym potrzebom.Świat do wszystkich należy, lecz zdarza się, że dbamy i czerpiemy z niego przede wszystkim dla siebie, mając ku temu predyspozycje, dane możliwości, wyuczone lub nabrane z różnych zasobów; społecznych, środowisk, czy wrodzonych. Wówczas, mimo że otrzymaliśmy wiele od życia, nie wspieramy innych, a działamy na ich niekorzyść.

Powstają nierówności.

Biblia mówi :

„Marność nad marnościami, powiada Kohelet, marność nad marnościami – wszystko marność.” (Koh 1:2)

Wszelkie nieprawidłowości, niewłaściwe działania są przyczyną cierpienia, bólu, różnych skód, komplikacji na mniejszą lub większą skalę.

W rezultacie wszyscy tracą, ponieważ prawo natury ma zasięg niewyobrażalny i przychodzi czas, że upomina się o swoje wcześniej, czy później - jest to nieuniknione.

  • „Oni wiatr sieją, zbierać będą burzę.” (Oz 8:7)

Życie ogółu rzutuje na jednostkę i na odwrót. Nikt nie żyje w zupełnej samotności, pustce, lecz w łączności z innymi. Jesteśmy powiązani wspólnym łańcuchem, w którym każde ogniwo jest ważne i stopniowo działa na całość. Każdy pojedynczy element, trybik w maszynie jest ważny, by maszyna sprawnie działała, tak też każda jednostka jest ważna, składa się i ma wpływ na całość.

  • „Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie.” (Lu 16:10)

Czasem wykorzystujemy tylko cząstkowo nasze możliwości, żyjąc jakby świat należał tylko do nas. Nie żyjemy w jedności z ogółem, nie dbamy o innych. Świat, mimo że dzieli się na różne państwa, kraje, to dodatkowo dzieli się na grupy różnej opcji, wyznań, nacji, co może stanowić rozdarcie w działaniu dla wspólnego dobra. Mogą  powstawać problemy, nieszczęścia, wojny, ból, cierpienie jednostek, a w rezultacie ogółu, bo każde działanie dobre, czy złe może rzutować na całość , przenosić się, rozrastać, jak pandemia.

Pytasz- jak i na kogo możemy liczyć ?

Zawsze możemy liczyć na Łaskę Bożą.

  • „„Bądź mężny i mocny, nie lękaj się, nie bój się ich, gdyż Pan, Bóg twój, idzie z tobą, nie opuści cię i nie porzuci.” (Pwt 31:6)

W obecnej dobie przemieszczanie się, wzmożony ruch ludności, może tworzyć różne zawirowania i niepokoje, które nawarstwiają się z różnych powodów i przyczyn. Powstają przy nadmiernym zagęszczeniu na niewielkich terytoriach, oraz odmiennych przekonaniach i poglądach.

Z kolei rozwój techniczny niesie wiele korzyści, gdy wykorzystuje się go odpowiednio przyczynia się do rozwoju. Gdy działa odwrotnie, wbrew rozwojowi, może powodować różne ujemne skutki, zależne od powodu i przyczyny. Jaka przyczyna taki skutek.

Najbardziej słyszani, zauważalni, znani, mają najwięcej możliwości. Mogą wiele zdziałać dobrego na korzyść wszystkich. Gdy działają odwrotnie, korzystając bez ograniczeń ze światowych dóbr kosztem innych, którzy tkwią w ubóstwie i są ograniczeni przez istniejące systemy, jednostki, czy grupy składające się ze światowych guru, wówczas mogą powstawać zawirowania w różnych dziedzinach z powodu nierówności społecznej. Gdy dochodzi do jej głosu, może stać się wiele dobra lub wiele zła .

Walka dobra ze złem trwa i dopóki nie ustanie przynosi trud, niepokój, ból.

Jaka jest szansa na pokój w sercu?

Biblia mówi:

  • „Pan jest moją obroną, wyprowadza mnie na miejsce przestronne; ocala, bo mnie miłuje.” (Ps18 19:20)

Postawieni na świeczniku, szczycie świata, mają prawo i obowiązek pracować nad stabilnością we wszelkich kręgach społecznych, bo przede wszystkim oni mają dane ku temu możliwości.

Gdy nie wypełnia się należycie istotnych zadań, czas dochodzi do głosu, historia, wiedza, wiara i wiele innych czynników.

Wszystkie cnoty i mądrości tego świata skumulowane w Biblii.

  • „Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego.” (Mt 19:24)

Wysoko postawieni z racji swojego statusu i darów, które posiedli, mają nadane prawo i obowiązek służyć i budować, nigdy nie burzyć. Gdy tak się nie dzieje, źle  się dzieje i pęka ogniwo za ogniwem, czy to za sprawą mas, czy natury. Masa jest naturą, natura jest masą - jest to nierozerwalne połączenie.

  • Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną.” (Ps 23:4a)

Jesteśmy wolni w wyborach, lecz gdy w ogólnych znaczeniu stajemy się zniewoleni przez system, czy jakiekolwiek inne układy, w których brak stabilności, popadamy w kierat, stajemy się zadaniowi, numerami, które mają wyznaczone zadania do wykonania i życie upływa pośród niekończących obowiązków, staje się syzyfową pracą.

Bóg jest naszą nadzieją na każdym etapie życia.

  • „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.” (Mt 11:28)

Praca jest potrzebna; sensowna, uczciwie opłacona, przydatna, konieczna, rozwojowa, lecz nie kierat, przymus narzucony. Nie można jej uniknąć, jest niezbędna do życia, jak pokarm, powietrze, ruch, który jest ważny i niezbędny jak chleb powszechny, lecz nie samym chlebem człowiek żyje i nie samą pracą.

Nasze działanie jest darem ducha, który porusza nas i ożywia, zagrzewa, skłania do działania. Bez ducha, który w nas działa, nie bylibyśmy zdolni do życia, ruchu, myśli.

Słowo Boże, z którego możemy czerpać wszelkie dary .

  • „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.” (Mt 4:4)

Bez czynu, ruchu człowiek nie może istnieć, lecz przymus może powodować nadmierne wykorzystywanie osób z nizin, czy średnich warstw społecznych i staje się niewolniczą pracą, systemem, który działa na korzyść jedynie jednostek i może powodować bunty, niezadowolenie społeczne, a w rezultacie krach po całości.

  • „Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić?” (Mt 5 13:16)

Każdy potrzebuje pracy, ruchu, ale też odpoczynku również czynnego. Zajęć, ktore dają radość, chęć do życia, działania w spokojnym miejscu na ziemi, na jakim się znajduje. W spokojnym świecie, bez zagrożeń,wojen, które nie przynoszą nikomu korzyści, nawet zaślepionym, goniącym za władzą.

Życie w spokojnym świecie przynosi korzyść nie tylko jednostkom, lecz również ogółowi, do którego należy. Gdy działa właściwie, sprawiedliwie i sprawnie kierowany wszystkich obdarza pokojem.

Gdy sprawiedliwość ziemska staje się ułomna, zawsze możemy liczyć na łaskę Bożą i dary które nam zsyła, gdy Mu zawierzymy, zaufamy. Wiara i zaufanie ma potężną moc.

  • „Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie.” (J6 35)

Gdy wielcy tego świata, w ogólnym znaczeniu, skupiają się na sobie, korzyściach własnych, stają się słabi, co może wpłynąć ujemnie na wiele czynników i je osłabić,

Ryba psuje się od głowy.

Powstaje impas w różnych dziedzinach pod słabym kierownictwem. Słabość rozchodzi się po kościach, działa po całości. Tworzy niepokój na świecie, w naturze. Brak sprawiedliwego podziału, zaniedbywania w różnych dziedzinach życia działa niekorzystne na ogól oraz naturę, przynosi ból, niepokój, cierpienie.

Natura, cały świat powstał z Bożego Zamysłu i wymaga sprawiedliwości w działaniu, aby mógł działać w pokoju, ładzie i ogólnym dobrostanie dzięki mądremu rozwojowi i pracy.

Praca jest ważna, ale i doświadczenia, które nas dotykają, stają się darem, bo dzięki nim uczymy się, co jest dobre dla nas, co złe. Uczymy się rozpoznawać, wybierać mądrze i dzięki wiedzy płynącej z nich, uczymy się wspierać, pomagać innym. Bo gdy sami czegoś doznajemy, rozumiemy bardziej innych w podobnych sytuacjach. Ich radość, czy ból i jesteśmy chętni współdziałać, cieszyć się wspólnie, czy pomagać w potrzebie, Dzięki temu sami się rozwijamy, wzrastamy w dobrym działaniu, rozbudzamy w sobie dobre instynkty i empatię.

Ile z siebie damy, tyle w nas przybędzie Im więcej damy, tym więcej otrzymamy. Staniemy się wrażliwi, otwarci, szczęśliwsi. Gdy wspieramy innych, wzrasta w nas dobro, które uszczęśliwia. Bezinteresowna pomoc, miłość, przyjaźń buduje człowieka, doskonali.

Dzięki doświadczeniu i pracy uczymy się i rozwijamy.

Wszyscy mają obowiązek pracy, nauki dla własnego dobra i ogólnego rozwoju, a szczególnie ci, co więcej otrzymali, więcej mają do dania. Ci, którzy znajdują się na szczycie, są slyszalni, rozpoznawalni, wyznaczeni, by mądrze prowadzić świat w dobrym kierunku. W kierunku rozwoju, dobrostanu dla każdego kto żyje na tym świecie. Nie tylko dla człowieka, lecz również dla zwierząt i całej natury. Po to zostaliśmy tak hojnie wyposażeni, by nie zniweczyć dzieła, które zostało powierzone człowiekowi dla dobra całego istnienia.

  • „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj.” (Mt 6:11)

Rodzimy się wolni, lecz życie na ziemi, ruch codzienny w kieracie codziennych wymagań, konieczności, systemu może nas zniewolić uwarunkowaniami, wymaganiami tych, którzy otrzymali najwięcej i najwięcej mają wymagań.

Musimy pracować, lecz musimy nie tylko pracować, lecz wypoczywać, cieszyć się życiem i korzystać z jego dobra na każdym stanowisku i każdym szczeblu jakim się znajdujemy i rozwoju.

Nasza siła, mądrość, wiedza pochodzi od Boga. Moc wytrwania i doświadczenia, byśmy dokonywali dobrych wyborów, uczyli się na błędach, aby ich więcej nie popełniać.

Cierpienie, ból również ma wpływ na pogłębianie naszej wiedzy. Możemy to zobaczyć na przykładzie dziecka, które nieświadome włoży palec do wrzątku i doświadczy bólu. Doświadczone bólem drugi raz tego nie zrobi. Tak każdy, dzięki doświadczeniu ma szersze spojrzenie na swe postępowanie, szansę na lepsze wybory, gdy przyjdzie wybierać po raz kolejny.

„Nie lękaj się, bo ja jestem z tobą. Nie trwóż się, bom ja twoim Bogiem. Umacniam cię, jeszcze i wspomagam, podtrzymuję cię moją prawicą sprawiedliwą.” (Iz 41:10)

Życie to nie bajka, lecz bajką być może, gdy jeden drugiemu będzie przyjacielem i mu w potrzebie chętnie dopomoże.

cdn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz